dodatkowe informacje
Szkoła objęta patronatem Oddziału Łódzkiego Stowarzyszenia Elektryków Polskich




Szkoła uczestniczy w programie edukacyjnym „Kultura bezpieczeństwa”



Szkoła uczestniczy w programie edukacyjnym„ Akademia murowania”

                                                                                


Pamiętamy o polskich przełomach politycznych
                     W 2016 roku obchodzimy rocznice dwóch ważnych wydarzeń historycznych – 60. rocznicę wydarzeń w Poznaniu i 40. rocznicę wystąpień robotniczych w Radomiu i innych polskich miastach.
                     „Poznański czerwiec” 1956 roku stał się symbolem walki robotników o godne życie i dawał nadzieję na demokratyzację epoki postalinowskiej. Wydarzenia Poznańskiego Czerwca 1956 r. były szokiem nie tylko dla władzy, lecz także dla mieszkańców Poznania. 28 czerwca 1956, w godzinach porannych robotnicy wyszli na ulicę, uformowali pochód i skierowali się do centrum miasta, zbierając po drodze pracowników innych zakładów pracy. Demonstrantów próbowano rozproszyć wodą z hydrantów; w kierunku gmachu poleciały kamienie i butelki z benzyną. Padły strzały.
Walki uliczne trwały do 29 czerwca.
                      Bilans zajść był straszny – zginęło lub zmarło z powodu ran 57 osób (49 cywilów, czterech żołnierzy, trzech funkcjonariuszy UB i jeden milicjant). Ponad 80% ofiar było przypadkowych (w tym piętnaścioro dzieci i młodzieży do lat 18). Większość zabitych nie miała żadnego związku z walkami. Ginęli, idąc do pracy, po zakupy, stojąc w tłumie gapiów. Rannych zostało ok. 600 osób, ale ponad 120 nie miało ran postrzałowych, tylko np. otarcia, złamania i skaleczenia. Aresztowano prawie 800 osób, z których większość zwolniono po przesłuchaniu. Poznański Czerwiec przyspieszył przemiany w Polsce w 1956 r.,
                     Dwadzieścia lat później - 25 czerwca 1976 w odpowiedzi na rządowe propozycje drastycznych podwyżek cen żywności zastrajkowało 55 - 70 tys. robotników w 10 województwach, w ponad 90 zakładach min. w Radomiu, Ursusie, Płocku, Gdańsku, Elblągu, Grudziądzu, Poznaniu, Radomsku, Starachowicach, Szczecinie, Warszawie, Wrocławiu. Szczególnie dramatyczny przebieg przyniosły protesty w Radomiu, Ursusie i w Płocku.
                     Te tragiczne wydarzenia kształtujące naszą historię zostały przypomniane młodzieży na wystawie zorganizowanej przez panią B. Rybarczyk i p. K. Pilarczyk. Ponadto na wystawie zobrazowano wagę pierwszych wolnych wyborów w 1989 roku i ich dalekosiężne konsekwencje. Uzupełnieniem wystawy była gazetka przygotowana przez Szkolne Koło Historyczne.
Zgierski Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II
Pl. Jana Kilińskiego 8, 95-100 Zgierz, tel.: 42 719 08 66, e-mail: zzspzgierz@op.pl