dodatkowe informacje
Szkoła objęta patronatem Oddziału Łódzkiego Stowarzyszenia Elektryków Polskich




Szkoła uczestniczy w programie edukacyjnym „Kultura bezpieczeństwa”



Szkoła uczestniczy w programie edukacyjnym„ Akademia murowania”

                                                                                


Solidarna Szkoła
W marcu 2015r. szkoła przystąpiła do ogólnopolskiego projektu dla szkół, uczniów i nauczycieli „Solidarna Szkoła”, którego inicjatorem jest Centrum Edukacji Obywatelskiej i Europejskie Centrum Solidarności. Celem programu jest zaangażowanie całej społeczności szkolnej w edukację solidarnościową oraz umacnianie współodpowiedzialności za demokrację. Szkolny koordynator projektu: pani Beata Rybarczyk oraz pani Elżbieta Katarzyna Pilarczyk – nauczyciel wspierający.
„Solidaryzm dawniej i dziś”
To tytuł szkolnego projektu w ramach „Solidarnej Szkoły”. Opracowaliśmy projekt szkolnej gazetki historycznej, której celem jest ukazanie solidaryzmu lat 80. w konfrontacji ze współczesnym, z perspektywy naszej szkoły. W gazetce znajdziecie artykuły znanych działaczy opozycyjnych np. pani Elżbiety Czumy oraz jej męża Benedykta Czumy, a także wspomnienia naszych nauczycieli. Nie mogło również zabraknąć zdania uczniów na temat współczesnego solidaryzmu. W gazetce zamieszczone zostały niepublikowane nigdzie zdjęcia z czasów PRL –u. Wszystkich zainteresowanych wynikiem naszej pracy zachęcamy do jej przeczytania.
Gazetka pobierz

Czasy przełomu we wspomnieniach naszych nauczycieli
W ramach realizacji projektu „Solidarna Szkoła” zaprosiliśmy do współpracy nauczycieli, którzy pozytywnie zechcieli podzielić się z nami swoimi wspomnieniami z tamtych lat.
Poniżej przedstawiamy fragmenty relacji nauczycieli:
„Niemal wszyscy moi znajomi angażowali się w ruch solidarnościowy, pomagali sobie wzajemnie, wspierali się. (…) Tamte wydarzenia na trwałe wpłynęły na moją psychikę, moralność, moje wartości i wybory, a także na moje przyjaźnie. Piękny, ważny czas, czas mądrych ludzi”.
„Wracając z gór autobusem, który wiózł nas do Zakopanego, z radia, które w nim grało, dowiadujemy się, że rząd podpisał porozumienie ze strajkującymi stoczniowcami i przyjął ich 21 postulatów. Wielka radość, brawa rozległy się w autobusie. Zapamiętałam to doskonale, ponieważ było to niesamowicie spontaniczna reakcja. Ludzie przestali się bać. Wstąpiła w nas wszystkich nadzieja na poprawę życia, ale przede wszystkim iskierka nadziei na odrobinę wolności”. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej przeczytajcie szkolną gazetkę „Solidaryzm dawniej i dziś”.
Konkurs plakatowy „Solidaryzm w naszej szkole”
„Drzewko wielkanocne”
Kobiety w opozycji – pani Elżbieta Czuma.
Rok 1989 w Europie Środkowo – Wschodniej – polityczne domino.
Realizacja ścieżki społecznej.
Realizacja ścieżki historycznej – solidaryzm pamięci historycznej.
Zgierski Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II
Pl. Jana Kilińskiego 8, 95-100 Zgierz, tel.: 42 719 08 66, e-mail: zzspzgierz@op.pl