dodatkowe informacje
Szkoła objęta patronatem Oddziału Łódzkiego Stowarzyszenia Elektryków Polskich




Szkoła uczestniczy w programie edukacyjnym „Kultura bezpieczeństwa”



Szkoła uczestniczy w programie edukacyjnym„ Akademia murowania”

                                                                                


Elita polskiej dywersji
              Było ich zaledwie 316, jednak ich dzieje stanowią złotą kartę w historii Polski. Spadochroniarze Armii Krajowej, bo o nich właśnie mowa, tworzyli jedną z najbardziej elitarnych grup żołnierzy II wojny światowej. Początkowo określani byli mianem "ptaszków", "zrzutków" albo "skoczków", jednak ostatecznie przyjęła się dla nich nazwa "cichociemni", która niezwykle trafnie definiowała sposób działania, do jakiego zostali przygotowani: "w ciszy oraz po ciemku". Niestety, część z nich została skazana w Polsce Ludowej na kary śmierci lub więzienia.
              Tymi pierwszymi, którzy, zostali zrzuceni do kraju w nocy z 15 na 16 lutego 1941 roku byli: mjr Stanisław Krzymowski - pseudonim „Kostka”, rotmistrz Józef Zabielski –pseudonim „Żbik”, kurier polityczny Czesław Raczkowski - pseudonim „Orka”. Później skakali następni, aż do grudnia 1944r. W Polsce służyli w wywiadzie, dywersji, partyzantce. Kilkudziesięciu wzięło udział w Powstaniu Warszawskim.
              Byli elitą. Organizowali, dowodzili, stale byli w ruchu, w napięciu. Przezwyciężyli strach, aby nie wpaść w panikę , musieli radzić sobie w każdej sytuacji. Z grupy 316 ponad jedna trzecia zginęła podczas wojny lub po wojnie - z rąk Niemców, a potem Sowietów i polskich komunistów.
              Postępowali zgodnie z maksymą: „Wywalcz Polsce wolność lub zgiń”.
15 lutego minęła 75 rocznica pierwszego zrzutu Cichociemnych na teren okupowanej Polski. Z tej okazji została przygotowana wystawa oraz szkolna gazetka „Cichociemni”.

Zgierski Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II
Pl. Jana Kilińskiego 8, 95-100 Zgierz, tel.: 42 719 08 66, e-mail: zzspzgierz@op.pl