dodatkowe informacje
Szkoła objęta patronatem Oddziału Łódzkiego Stowarzyszenia Elektryków Polskich




Szkoła uczestniczy w programie edukacyjnym „Kultura bezpieczeństwa”



Szkoła uczestniczy w programie edukacyjnym„ Akademia murowania”

                                                                                


75. rocznica Zbrodni Katyńskiej
W kwietniu obchodzimy 75. rocznicę tzw. Zbrodni Katyńskiej. Czym była Zbrodnia Katyńska – aktem ludobójstwa, zbrodnią wojenną czy zbrodnią przeciwko ludzkości?
Zbrodnia katyńska to rozstrzelanie około 22 tysięcy polskich obywateli dokonane wiosną 1940 r. na polecenie najwyższych władz Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich (ZSRS). Nazwa zbrodni pochodzi od miejscowości Katyń koło Smoleńska, gdzie odnaleziono pierwsze masowe groby zamordowanych. Ofiarą zbrodni padli chronieni prawem międzynarodowym jeńcy wojenni, wzięci do niewoli po agresji sowieckiej na Polskę 17 września 1939 roku oraz osoby cywilne aresztowane przez NKWD. Ten bezprzykładny akt ludobójstwa stanowił nie tylko okrutny cios podwaliny i główny trzon polskiej armii, ale także był elementem planowej akcji eksterminacyjnej, skierowanej przeciwko elicie narodu.
Najliczniejszą grupę stanowiła polska inteligencja - profesorowie, prawnicy, lekarze, nauczyciele, twórcy, urzędnicy i wielu innych. Ogromu strat duchowych, jakie w ten sposób poniesiono, nie da się ani oszacować, ani wyrównać. Zbrodnia Katyńska to jednocześnie zbrodnia ludobójstwa (bo wymordowano członków określonej grupy narodowej), zbrodnia wojenna (bo ofiarą padli jeńcy wojenni) i zbrodnia przeciwko ludzkości (bo cywilnych więźniów zamordowano z przyczyn politycznych - w oparciu o bezpodstawne oskarżenia).
W pierwszych dniach marca 1940r. Ludowy komisarz spraw wewnętrznych Ławrientij Beria skierował do Komitetu Centralnego Wszechzwiązkowej Komunistycznej Partii (bolszewików) pismo z projektem „likwidacji” 25 000 obywateli polskich. 5 marca 1940r. Wniosek został zaakceptowany przez Biuro Polityczne w składzie: Józef Stalin, Klimient Woroszyłow, Wiaczesław Mołotow, Anastas Mikojan, Michaił Kalinio, Łazar Kaganowicz. Polskich żołnierzy i oficerów zamordowano: z obozu w Kozielsku w Katyniu, z Ostaszkowa w Kalininie (dziś Twer), a pochowano w Miednoje, ze Starobielska w Charkowie. Inne miejsca masowych zbrodni: Bykownia na Ukrainie oraz Kuropatwy na Białorusi.
Żaden z mocodawców, organizatorów i bezpośrednich wykonawców Zbrodni Katyńskiej nigdy nie został ukarany za mord na Polakach.W Polsce śledztwo w sprawie zbrodni prowadzi Instytut Pamięci Narodowej.,br> Społeczność naszej szkoły ma możliwość przypomnienia sobie tej tragedii w dziejach polskiego narodu, dzięki wystawie i szkolnej gazetce zatytułowanej „Zbrodnia Katyńska”.
„I tylko pamięć została Po tej katyńskiej nocy… Pamięć nie dała się zgładzić, Nie chciała ulec przemocy”. Marian Hemar, Katyń.

Gazetka pobierz
Zgierski Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II
Pl. Jana Kilińskiego 8, 95-100 Zgierz, tel.: 42 719 08 66, e-mail: zzspzgierz@op.pl